Banke ne mogu da naplate 520 miliona

Bez autora
Jun 01 2014

Crnogorske banke muku muče sa naplatom kredita od građana i preduzeća, čiji ukupan iznos dugovanja, za koja je probijen rok naplate, iznosi 520 miliona eura. Iz Centralne banke Crne Gore (CBCG) saopšteno je da bruto krediti i potraživanja koji kasne sa otplatom više od 30 dana na kraju aprila iznose 520 miliona eura i predstavljaju 21,48 odsto ukupnih kredita i potraživanja. Udio nekvalitetnih kredita i potraživanja u ukupnim buro kreditima i potraživanjima iznosi 17,92 odsto, kazali su iz CBCG. Na pitanje o ukupnom broju građana koji su kreditno zaduženi, iz CBCG su naveli da je ukupan broj kreditno zaduženih fizičkih i pravnih lica 140.843.

Banke ne mogu da naplate 520 milionaCrnogorske banke muku muče sa naplatom kredita od građana i preduzeća, čiji ukupan iznos dugovanja, za koja je probijen rok naplate, iznosi 520 miliona eura.

Iz Centralne banke Crne Gore (CBCG) saopšteno je da bruto krediti i potraživanja koji kasne sa otplatom više od 30 dana na kraju aprila iznose 520 miliona eura i predstavljaju 21,48 odsto ukupnih kredita i potraživanja.

"Udio nekvalitetnih kredita i potraživanja u ukupnim buro kreditima i potraživanjima iznosi 17,92 odsto", kazali su Dnevnim novinama iz CBCG.

Na pitanje o ukupnom broju građana koji su kreditno zaduženi, iz CBCG su naveli da je ukupan broj kreditno zaduženih fizičkih i pravnih lica 140.843.

"Pri čemu se na korisnike kredita odnosi 111.222, a na korisnike kreditnih kartica 29.621", istakli su iz CBCG.

Koliko građani skupo plaćaju pozajmice bankama najbolje se vidi na konkretnim primjerima. Ukoliko neko odluči da uzme gotovinski kredit od 5.000 eura na pet godina, banci će s efektivnom kamatnom stopom od 12 odsto morati da vrati oko 6.544 eura.

Ako se uzima kredit s dužim rokom otplate, banci će se dati još više novca. Pa tako potrošački kredit od 10.000 eura na sedam godina uz efektivnu kamatnu stopu od 12 odsto i mjesečnu ratu od 173,2 eura koštaće ukupno 14.753 eura, odnosno, banci će se vratiti po osnovu kamate skoro jedna i po pozajmljena suma.

Slična situacija je i ako se uzme stambeni kredit od 20.000 eura uz kamatu od 7,7 odsto. Mjesečna rata bi bila 236,7 eura banci, a poslije 10 godina klijent bi vratio ukupno oko 28.814 eura.

Ekonomski analitičar Vasilije Kostić smatra da je sadašnji uticaj kamata na poslovni ambijent vrlo destimulativan, kao i da u tome leži njihova glavna negativna odrednica.

"Profitabilnost banaka, ma koliko bila poželjna za njih i blagotvorna za finansijski sistem, ukoliko je temeljena na visokim kamatnim stopama u budućnosti može da bude limitirajući faktor njihovog oporavka. Nema stabilnog bankarskog sistema bez stabilne i dinamične privrede, a to podrazumijeva mnogo niže kamatne stope od postojećih", upozorio je Kostić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik